Haber Detayı
16 Mart 2019 - Cumartesi 18:03 Bu haber 6943 kez okundu
 
Çanakkale Savaşı'nda Mucizevi Şekilde Atatürk'ün Hayatını Kurtaran O Saat…
Çanakkale Savaşı sırasında şarapnel parçası nedeniyle yaralanan Mustafa Kemal Atatürk'ü göğsündeki cep saati kurtarmıştı. Gelin şimdi o mucizevi şekilde Atatürk’ün hayatını kurtaran saatin öyküsünü öğrenelim…
ATATÜRK'E DAİR Haberi
Çanakkale Savaşı'nda Mucizevi Şekilde Atatürk'ün Hayatını Kurtaran O Saat…

 

Çanakkale Savaşı'nda Mucizevi Şekilde Atatürk'ün Hayatını Kurtaran O Saat…

 

 

 

Çanakkale Savaşı sırasında şarapnel parçası nedeniyle yaralanan Mustafa Kemal Atatürk'ü göğsündeki cep saati kurtarmıştı. Gelin şimdi o mucizevi şekilde Atatürk’ün hayatını kurtaran saatin öyküsünü öğrenelim…

 

 

 

10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumunu bizzat idare eden Anafartalar Grubu Komutanı Albay Mustafa Kemal’in, düşman topçu bombardımanında yanlarında patlayan bir top mermisinden yayılan misketlerden birisi göğsüne isabet etmiş, ancak büyük bir talih eseri olarak bu misket tanesi cebindeki saati parçalayarak vücuduna nüfuz edememişti. Mustafa Kemal, bu parçalanmış saati günün hatırası olarak ordu komutanı Liman von Sanders’e vermiş, o da kendi saatini Mustafa Kemal’e hediye etmişti.

 

 

İşte bu hadisenin şahitlerinden birisi olan, Anafartalar Müfrezesi Kurmay Başkanı Binbaşı Haydar Bey (Haydar Mehmet Alganer) idi. Haydar Bey, bu hatırasını şöyle hikaye etmektedir:

 

“Çanakkale Harbi’nde düşman Arıburnu, Suvla ve sahillerine ikinci karaya çıkarma harekâtını başarmıştı.

 

Anafartalar mıntıkasının karargâhı olan Tekketepe’deyiz. Bu mıntıkanın kumandanı Alman Süvari Yarbayı Wilmer, kurmay başkanı da bendim.

 

Düşmanın, yaptığı hazırlıklara göre mıntıkamızın sol cenah hududunu teşkil eden Bulgarderesi ile ayrılan Conkbayırı üzerinden güney istikametinde taarruza geçmek istediği anlaşılıyordu.

 

 

Anafartalar Grubu Kumandanı Albay Mustafa Kemal Bey, bu muhtemel düşman taarruzunu karşılamak üzere Conkbayırı’ndaki kıtaatın başına geçti.

 

Ağustosun sıcak günlerinden biriydi.

 

Bizim mıntıkamızın Tekketepe karargâhından telefonla Conkbayırı taarruzunu takip ediyoruz. Cephemizi teşkil eden Mestantepe hattında, piyade ve topçu ateşi devam ediyordu. Düşman bu hattan ilerleyemiyor, kendi taarruz kıtalarının sol cenahını muhafaza gayretinde olduğu görülüyor.

 

5. Ordu Kumandanı Müşir Liman von Sanders, bizim karargâhımızdan Conkbayırı harekâtını takip ediyor. Mustafa Kemal Bey’in taarruzunun muvaffakiyetle geliştiği haberleri karargâhımızı sevindiriyor.

 

Akşama doğru Mustafa Kemal Bey, kurmay başkanıyla birlikte karargâhımıza geldi ve Liman von Sanders Paşa’ya, kendi kumandası altında, kendi işaretiyle yapılan piyade süngü hücumu hakkında ayakta Fransızca izahat veriyor, hepimiz büyük bir merak ve heyecan içinde dinliyoruz. Mustafa Kemal Bey:

 

- Bütün cephe üzerinde piyademiz, Conkbayırı’na tırmanmaya çalışan düşmana benim işaretimle süngü hücumuna geçti ve düşmanı denize kadar sürdü. Bu esnada benim göğsüme bir mermi parçası isabet etti. Saatim kırıldı. Bu saat benim canımı kurtardı. Müsaade ederseniz bugünkü muvaffakiyetin hatırası olarak bu saati size takdim edeyim, dedi ve kırık saati çıkardı, Liman von Sanders Paşa’ya verdi.”

 

 

Hepimiz ayaktayız. Bu anda, bu ulvî manzaranın şahidi olan bütün bizlerin geçirdiğimiz heyecanı tarif imkânsızdır. Bu heyecan gözlerimizde sevinç ve iftihar yaşları topladı. Liman von Sanders Paşa’nın heyecanından titrediğini, gözlerinin bulandığını gördüm. Yürekten kopan tebrik ve teşekkür hitabeleriyle Mustafa Kemal Bey’in uzattığı saati aldı ve ona karşı kendi altın saatini çıkardı ve:

 

“Siz de benim pek büyük takdir ve tebriklerimin nişânesini ve büyük muvaffakiyetinizin hatırasını yâd ettirecek olan şu saatimi kabul etmenizi rica ederim”, dedi ve saati Mustafa Kemal Bey’e verdi.”

 

Kaynak: Editör: ERKAN BOZKURT
Yorumlar
Haber Yazılımı