Haber Detayı
26 Ocak 2019 - Cumartesi 21:01 Bu haber 868 kez okundu
 
Güngör Berk: ATATÜRK VE BAĞIMSIZLIK YILI
Güngör Berk Yazıları Atatürkçü Medya’da…
KÖŞE YAZILARI Haberi
Güngör Berk: ATATÜRK VE BAĞIMSIZLIK YILI

 

ATATÜRK VE BAĞIMSIZLIK YILI

 

 

 

          Bu yıl başlarken tarih yazarı Sinan Meydan’ın Sözcü Gazetesi’nde bir yazısı yayımlandı. Bu yıl, 1919’un yüzüncü yılıydı. 1919’da Mustafa Kemal önderliğindeki Türk Bağımsızlık Savaşı örgütlenmişti. 1919, emperyalizme karşı verilen ilk ulusal kurtuluş savaşının simgesiydi. 1919 işgal ve direnişin yılıydı. Yazar, bu nedenle 2019 yılının “Atatürk ve Bağımsızlık Yılı” olarak ilan edilmesini, değerlendirilmesini ve yıl boyunca etkin yaşanmasını önerdi.

 

          1919 yılı, Anadolu’nun işgali karşısında direnişin başladığı yıldır. Kuvayı Milliye’nin kurulduğu, Milli Mücadele’nin örgütlendiği yıldır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “Kurtuluş” aşaması için Anadolu’da bağımsızlık ateşinin yakıldığı yıldır.

 

Türk Milleti’nin bu topraklarda “yeniden doğuş” yılıdır.

 

          Mustafa Kemal Paşa 16 Mayıs 1919’da, yirmi bir kader arkadaşıyla birlikte, 9.Ordu Kıtası Müfettişi kimliğiyle, İstanbul’da Bandırma vapuruna biniyor ve Karadeniz’e açılıyordu. Görevi bu bölgede yerleşik, özellikle Hıristiyan halkın huzurunu bozan Laz çetelerini ve bu çetelerin elebaşlarını halletmekti. Bölgede çok sayıda Rum ve Ermeni çeteleri, Laz çeteleri bulunuyordu. Rum çeteleri, Pontus bölgesinin bağımsız bir Rum ülkesi olması için ayaklanmışlardı. Laz çeteleri ise Rum çetelerini temizlemeye çalışıyordu. Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. O gün “Milli Mücadele”nin başlangıcı oldu.

 

          Mustafa Kemal, İstanbul Hükümeti’nin kendisini geri çağırmaya kalkması üzerine karargahını Samsun’dan Havza’ya çekti. Samsun’dan Havza’ya giderken yolda arabaları bozulunca bir süre yaya gitmek zorunda kaldılar. Dağ yollarında söyledikleri “Dağ Başını Duman Almış” şarkısı sonradan Milli Mücadele’nin marşı oldu.

 

           Mustafa Kemal Havza’da Müdafaayı Hukuk Derneği’ni kurdu. Yurdun her yerinde Milli Mücadele için örgütlenme başlamıştı. Harbiye Nezareti, Mustafa Kemal’in İstanbul’a geri dönme çağrısını yineleye dursun Amasyalılardan davet geldi. Ali Fuat Cebesoy ve Rauf Orbay’la birlikte Amasya’ya gidildi. 21 – 22 Haziran 1919 gecesi “Amasya Genelgesi” yayımlandı. Amasya Genelgesi, Anadolu ihtilali’nin ilk bildirisidir.    

 

           Amasya Genelgesi’nde doğrudan halka seslenildi. “Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir. İstanbul Hükümeti üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirememektedir. Milletin bağımsızlığını kurtaracak olan yine milletin azim ve kararlığıdır” denildi. Sivas’ta milli bir kongrenin acilen toplanması, her ilden üç güvenilir temsilcinin yola çıkması kararlaştırıldı. Yine Doğu illeri adına Erzurum’da bir kongrenin yapılması ve bunun üyelerinin Sivas Kongresi’ne katılmaları istenildi. 

 

           Erzurum Kongresi 23 Temmuz – 7 Ağustos 1919’da toplandı. Kongre kararında: “ Milli sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür, birbirinden ayrılamaz. Osmanlı Hükümeti’nin iş yapamaz duruma gelmesi halinde her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekun kendini savunacak ve direnecektir. Vatanı korumak ve istiklali elde etmek amacıyla geçici bir hükümet kurulacaktır. Manda ve koruma kabul edilemez. Kuvayı Milliye’yi kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak temel prensiptir ” denildi.

 

          Erzurum Kongresi’nde bir de dokuz kişilik “Heyeti Temsiliye” seçildi. Bu Temsilciler Kurulu’nun başında Mustafa Kemal Paşa ve Rauf Orbay vardı. 

 

                    4 Eylül – 11 Eylül 1919 arasında Sivas Kongresi yapıldı. Burada alınan kararlar da kesindi. “ Milli sınırlar içinde bulunan vatan parçaları birbirinden ayrılamaz, bir bütündür. Manda ve koruma kabul olunamaz. Aynı amaçla milli vicdandan doğan dernekler, Anadolu ve Rumeli Müdafaayı Hukuk Derneği adı altında birleştirilmiştir.  Milli iradeyi temsil etmek üzere Millet Meclisi’nin derhal toplanması zorunludur “ denildi.            

 

          27 Aralık 1919’da Temsilciler Kurulu Ankara’ya geldi. Bundan sonra Temsilciler Kurulu’nun merkezi Ankara oldu. Milli Mücadele Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Ankara’dan yönetildi.

 

           Sonrasında zaman hızla akacak, 28 Ocak 1920’de Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin son ve gizli oturumunda, Bağımsızlık Savaşı’nın programı sayılan  “Misakı Milli Bildirisi” kabul edilecek ve Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de, Ankara’da açılacaktır.  

 

           Tarih yazarımız Sinan Meydan, 2019 yılının “Atatürk ve Bağımsızlık Yılı” olmasını öneriyor. Ama kendisinin de üzüntü duyarak yazdığı gibi, “yerli ve milli” hükümetimizin gündeminde “ Atatürk ve Milli Mücadele” bulunmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Üniversiteler ve diğer kurumlardan da ses çıkmıyor. Onların da bu yılda, “ Atatürk ve Milli Mücadele” konusunda yapacağı bir çalışma ortada görülmüyor.

 

           Önümüzdeki günler neler getirir bilinmez ama biz Cumhuriyetçiler de tarihçi Sinan Meydan’ın haklı önerisini destekliyoruz. 2019 yılı, kim ne derse desin, bizim için de Atatürk ve Bağımsızlık Yılı’dır.

 

 

 

GÜNGÖR BERK 

 

 

Güngör Berk Yazıları Atatürkçü Medya’da…

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı