Haber Detayı
17 Mart 2019 - Pazar 18:50
 
Kazım Özatak: ÇANAKKALE RUHU
Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya’da…
KÖŞE YAZILARI Haberi
Kazım Özatak: ÇANAKKALE RUHU

 

ÇANAKKALE RUHU

 

 

 

18 Mart 2019 Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl  Dönümünü Kutlayacağız. Türk Tarihinin mihenk taşlarından biri olan Çanakkale savaşı ve zaferi Türkiye’ye karşı bir güç oluşturan itilaf devletlerinin ve emperyalist devletlerin Çanakkale’ye gömüldüğü tarihtir. Çanakkale’nin geçilmez olduğunu ve tarih boyunca da geçilmeyeceğini tüm dünyaya ispat eden Türkiye’nin makus talihinin yenildiği devasa bir zaferdir. Bütün memleketin din, dil, ırk fark etmeksizin bir ruh yani Çanakkale ruhunu oluşturduğu dünyada ender rastlanan, örneği olmayan, Türkiye’nin 7 düvele karşı savaştığı destansı bir hadisedir. Çanakkale zaferinin en önemli yanlarından birisi de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine damgasını vurduğu bir andır.

 

Çanakkale savaşı, itilaf devletlerinin Osmanlıyı yok etmek için bütün varını yoğunu ortaya koyduğu ve 1. Dünya savaşında açılan en büyük cephe olma özelliğini de unutmamak gerekir. Başarılı olunsa her şeyi bitirecek kadar büyük planları, anlaşma, işgal ve sömürme hedefleri tıkır tıkır işleyecekti masada hazırdı Türkiye’yi yok etme haritası.

 

Çanakkale’den önce ve bu sürece nasıl gelindi az çok herkes bilir. Batının hasta adam olarak son noktayı koyduğu teşhiste bulunduğu Osmanlı Devletinin bir çöküş içerisinde olduğu aşikardı. Osmanlının elindeki topraklar birer birer alınıyor savaşlar kaybediliyor ve büyük bir çözülmenin olduğu bir dönemde 1. Dünya savaşı patlak veriyor. En büyük ayağı ve savaşın olacağı saha Osmanlı topraklarıydı ve bunun dönüm noktası ise Çanakkale’ydi. Osmanlı devletinin 1683 Viyana kuşatmasıyla başlayan gerilemesi, büyük toprak kayıpları, yenilgiyle sonuçlanan önemli savaşlar, siyasi, askeri, ekonomi ve sosyal yapı olmak üzere her alanda büyük sorunların baş göstermesi devletin hızla çöküşüne zemin hazırladı. Osmanlının son zamanlarında Rusya, Avusturya, İran savaşları ardından Balkan savaşları ile toprak kayıplarının artması milliyetçi ayaklanmalar ve isyanlar ardından gelen geniş alana yayılan 1. Dünya savaşı elini kolunu bağladı koskoca cihan imparatorluğunun.

 

Kurtlar sofrasında tek başına kalan ve elindekilerini korumaktan başka çaresi olmayan Osmanlı devletinin en büyük sınavı hiç şüphesiz ölüm kalım savaşı haline gelen Çanakkale’ydi. Osmanlıda yetişen genç bir subay olan ve İtalya ile yapılan Trablusgarp savaşında görev alan yıldızı Çanakkale’de parlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki zafer ve milli mücadeledeki başarıları takdire şayandır. Osmanlı devletini tarihten silip süpürmek yok etmek için bir araya gelip anlaşan emperyalist itilaf devletlerinin en büyük hamlesi Çanakkale’yi geçip boğazları ele geçirmek ve payitaht İstanbul’u işgal ettikten sonra Anadolu’yu Türk yurdu olmak kurtarmaktı büyük idealleri. Dört bir koldan saldırıya geçmişlerdi bile bir yandan Rusya diğer yandan Fransa, İngiltere, İtalya ve Yunanistan. Dur yolcu diyerek siper alan ve geçit vermeyen kahraman Türk ordusu Çanakkale’de tarihte az rastlanır bir destan yazmayı başardı.

 

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi ülkemizin vatanımızın ve bilhassa milletimizin kurtuluş reçetesiydi. Binlerce şehit verildi binlerce gazi fedakarca ölümüne savaştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başarılı askeri dehası ve stratejisi iyi bir komutan olması halkla beraber ordu ve askeri güçle bu büyük felaketin işgalin zaferle sonuçlanmasını başarmışlardır. Çanakkale savaşı var olma mücadelesiydi milli mücadelenin de bel kemiğini oluşturmuştu, bu direniş ve vatana sahip çıkma koruma kahramanlığı fedakarlığı olmasaydı kurtuluş mücadelesi de belki sekteye uğrayacak ve daha büyük kayıplar olacaktı.

 

Çanakkale her yönüyle bir destandır her milletten insanların yüreğinin çarpıştığı bir zaferdir. Tarihi bir an ve tarihin sayfalarından asla silinemeyecek tarihi bir olaydır olgudur. Anadolu’nun asli bir Türk yurdu olduğunun ve ebediyen de öyle kalacağının en bariz ve somut adımlarından örneklerinden biridir Çanakkale Zaferi. Çanakkale ruhu önemlidir vatan bayrak toprak ve devlet için Çanakkale’de birlesen ruh ve omuz omuza savaşan bu milletin ruhu unutulmamalıdır. Bizi geleceğe taşıyan ve taşımaya da devam edecek bu ruhtur. Bu ruhtan koptuğumuz ayrıldığımız an yine emperyalizmin kıskacında buluruz kendimizi vatanımızı milletimizi. Emperyalizmin zehirli oklarından kurtulmanın tek iksiri, bu Çanakkale ruhu olmalıdır. Birlik beraberlik ve bir bütün olarak ancak bu tehlikelerden kurtulabilir ve geleceğe emin adımlarla yürüyebiliriz. Zaten Gazi Mustafa Kemal Atatürk de öyle demiyor muydu amacı gayesi o değil miydi?

 

19 Mayıs 1919 da Samsuna çıktığında Anadolu’yu bu işgalden kurtarmak ve iyi bir direniş oluşturmak için gayesi amacı ideali bu değil miydi? Evet oydu ve o ileri görüşlülüğü sayesinde bunu görüyordu adım adım bunu gerçekleştirdi de. Ona ve silah arkadaşlarına aziz milletimize tüm şehit ve gazilerimize minnettarız şükranlarımızı sunuyoruz..

 

Bu vesile ile Çanakkale Zaferini bir kez daha kutluyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum. Allah bir kez daha bu millete Çanakkale gibi bir savaşı yasatmasın amin... 

 

 

 

KAZIM ÖZATAK

 

 

Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya’da…

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı