Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 17:35
 
Kazım Özatak: CUMHURİYETİN TEMELLERİ SAĞLAMDIR
Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya’da…
KÖŞE YAZILARI Haberi
Kazım Özatak: CUMHURİYETİN TEMELLERİ SAĞLAMDIR

 

CUMHURİYETİN TEMELLERİ SAĞLAMDIR

 

 

 

Bu günlerde hemen herkes Türkiye’de bir beka sorunu var mı yok mu tartışmasını yapadursun bilenler bilmeyenlere söylemelidir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelleri sağlamdır. Ve ebediyen bu devlet bir beka sorunuyla karşılaşmayacaktır bundan emin olabilirsiniz. Çanakkale’den, 1. Cihan Harbinden ve Kurtuluş savaşından yüzünün akıyla çıkan bu millet bu devlet cumhuriyetin ilkelerine sımsıkı sarıldığı, ona sahip çıktığı vakit beka sorunu mu yaşayacak. Hayır asla yaşamayacak, çünkü tarihi mirasına sahip çıkan bir millet bir devlet beka nedir bilmez anlamaz bile.

 

Şimdi bu suni tartışmayı bir kenara bırakalım ve biz cumhuriyetin kuruluşunu, temelleri nasıl sağlam atıldı ve neden sağlamdır ona bakalım. Tarihimiz bize aynadır, bize yol göstericidir, dünyada az rastlanılan eşi benzeri olmayan bir geçmişe, tecrübeye, bilgi birikimine, deneyime ve medeniyete kültüre sahibiz. Biz atalarımızın tabiriyle içi anlam yüklü her şeyin anahtarı olan Anadolu’yuz. Yedi düvele karşı ve bilhassa emperyalizmin keskin kılıçlarına karşı göğüs göğüse çarpışan, vatan için bayrak için savaşan bir milletiz, zamanında bu milletin bu devletin bekasıyla uğraşanları tarihin derin çukurlarına gömdüğümüzü hiç kimse unutmamalıdır.

 

Avrupa’nın, “Hasta adam” dediği Osmanlı devletinin çöküşü hızlanırken 1. Cihan harbinde, Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında bu imparatorluğu yok etmek için geldikleri gerçeği de var. Osmanlı devletinin payitahtını işgale kalkışan itilaf devlerine “Geldikleri gibi giderler” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün mührü var artık bu süreçte. Çanakkale’de hüsrana uğrayan denize gömülen itilaf devlerinin orduları ve sömürgeci emperyalist güruh boş durmadı, durmaya da niyetleri yoktu. Emellerinden ise hiç vazgeçmiş değillerdi. Ülkemiz için tarihin bu kırılma anında artık Türk halkının ve  Anadolu’nun, miadı dolan Osmanlı imparatorluğunun kurtuluş savaşının, milli mücadelenin vakti zamanı gelmişti.

 

30 Ekim 1918 de imzalanan Mondros ateşkes antlaşmasıyla eli kolu bağlanan her tarafı ablukaya alınıp işgal edilen ve her şeyi elinden alınan Osmanlı devletinin Anadolu’da bir direnişi başlatmaktan başka çaresi yoktu. Bu iş için Osmanlı ordusunda yetişen ve Çanakkale savaşında yıldızı parlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmalıydı. Kader onu seçmişti zaten, tarihin dur beni dinle dediği kulağından tuttuğu bir karar günüydü. Atatürk, İsmet İnönü ve Kazım Karabekir ile görüştükten sonra gerekli destek sözü de aldıktan sonra bu kurtuluş ve direnişin meşalesini yakma vaktinin geldiğini haber veriyordu Anadolu’ya.

 

19 Mayıs 1919 da bu direniş ateşini yakmak için Samsundaydı. Ve devam eden süreçte yayımlanan genelgeler yapılan görüşmeler, kongreler ile direniş hareketleri, protestolar, propaganda ve milli mücadele için sayamadığımız diğer tüm adımlar ve gelişmeler. Yapılan savaşlar, kazanılan önemli başarıların devamında varılan antlaşmalar tüm gözlemler, başa gelen hadiseler gelecekte cumhuriyetin sağlam temelleri atılmak için birer dersti.

 

Özetle cumhuriyetin sağlam temelleri daha Erzurum Sivas Kongrelerinde atılmıştı. Savaşlar, antlaşmalar, konferanslar ve görüşmeler sürerken bir yandan da cumhuriyetin hazırlıkları yapılıyor gerekli adımlar atılıyor ve bir devletin yeniden inşası için hazırlıklar da devam etmekteydi. Savaş hengamesinde olur mu bu diyebilirsiniz haklı olarak, ama ileri görüşlü geleceği iyi okuyan, geçmişten iyi ders çıkaran kudretli bir komutan, devlet adamı ve iyi bir siyasetçi olan Mustafa Kemal Atatürk bir yandan da bu gelişmeleri yürütüyordu. Sadece zamanı bekleniyordu bu hareketin ve yerinde adımlarla kurulacaktı cumhuriyet.

 

Cumhuriyetin temelleri sağlamdır. Her adımında milliyetçilik, cumhuriyetçilik devletçilik, halkçılık, laik, demokratik ve hukuk bir temel dinamikler üzerine bina edilmiştir. Çanakkale’nin zaferinin kurtuluş mücadelesinin yiğit kahramanlarının alın teri var, şehitlerin kanı var gazilerin fedakar gayretleri var bu inşada. Eski devrin hesabının kapandığı bir dönemdir. Saltanat kaldırılmış demokratik bir düzen kurulmuştur, Halifelik kaldırılmış laik bir hukuk devleti var olmuştur. Akla bilime ve ilme dayalı bir yönetim esastır, geleceğin yolu bu minval üzerine tasarlanmış. Yani kısacası Osmanlı devletinden devralınan devlet ve yönetiminde yani bir tarih yazıldı.

 

Cumhuriyetin temelleri sağlamdır, çünkü Osmanlının son zamanlarından bu yana bu gelenek vardı. Yeniliklerin babası sayılan iki kudretli padişah 3. Selim ve 2. Mahmut zamanlarından bu yana bu tecrübe, bilgi birikim, ortak akıl ve geleceğin inşası için yapılan yenilikler dünya ile özellikle Avrupa’yla uyumlu hareket ve ıslahatlar, yasa, kanun ve nizamlar demokratik bazı adımlar atılmıştı. Cumhuriyetin temelleri vardı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bir Osmanlı subayıdır, bu gelenekten gelir tarihi iyi bilir iyi okumuştur süreci. 20. Yüzyılın ulus devlet kavramına, halkın temsil gücüne çağdaş demokratik laik bir hukuk devletinin kuruluş amacına hizmet edecek bir devrim olmalıydı cumhuriyetin kuruluşu. Cumhuriyetin temelleri sağlamdır, çünkü herkesin benimsediği Atatürk ilke ve inkılaplarının devrimlerin ışığında yol göstericiliğinde geleceğe adım atan bir cumhuriyete sahibiz. Binlerce din, dil ırk ve milletten insanların tek çatı altında yaşadığı ve Yurtta sulh Cihanda sulh şiarıyla yaşayan bir cumhuriyet ideolojisine sahibiz. Devlet için bayrak için vatan için herkesin tek millet çatısı altında birleştiği bir cumhuriyete sahibiz.

 

Cumhuriyetin temelleri sağlamdır, çünkü bu devlete vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin bir Çanakkale ruhu edasıyla birlik beraberlik ve yek vücut olduğu bir ideale sahiptir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının binlerce şehidin, gazinin kahramanların hatırasını taşıdığı ve bu millet bunu bildiği bu bayrağı hiç yere düşürmediği için cumhuriyetin temelleri sağlamdır ebediyen de sağlam kalacaktır...

 

 

KAZIM ÖZATAK

 

 

Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya’da…

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı