Haber Detayı
17 Mart 2019 - Pazar 19:07 Bu haber 1713 kez okundu
 
Kazım Özatak: İLK ADIMIN 100. YILI
Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya’da…
KÖŞE YAZILARI Haberi
Kazım Özatak: İLK ADIMIN 100. YILI

 

İLK ADIMIN 100. YILI

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna bir tarihi başlatmak için gittiği, ilk ayak bastığı ve Anadolu’da Milli mücadeleyi başlattığı o ilk adımın 100. Yılına adım adım yaklaşıyoruz. 19 Mayıs 2019 günü Kurtuluş savaşının başladığı Anadolu’da bir direnişin ilk kıvılcımının başladığı hem ilk hem de 100. Yıl olması hasebiyle tarihi bir gün.

 

Samsun da bu tarihi gün için gerekli tüm çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla tüm illere genelge gönderildi ve 19 Mayıs için tüm yurtta kutlama, etkinlik ve anma programları düzenlenmesi ile ilgili karar geçen gün resmi gazetede yayımlandı. Hatta bu anma ve etkinliklerin 2023 yılına kadar kutlanması ve programların devamı için uzun bir süredir yürütülen koordinasyon çalışmaları da tamamlanmış olarak basına duyuruldu.

 

Bu etkinlikler Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayış günü İstanbul’dan Samsuna, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara hattı boyunca özellikle kutlanması ve yerinde o günlerin önem ve anlamını idrak etme düşüncesi de ön plana çıkıyor.

 

Milli mücadelenin başladığı bu tarihi günün 100. yılında hem şimdiki nesillere hem de gelecek nesillere anlatma, yaşatma, aktarma ve sahip çıkma adına çok önemli bir gün. Vatanın ne zor şartlar altında savunulduğu ve bir milletin kendi bağımsızlığını, özgürlüğünü ne pahasına savunduğu o günleri yad etme hatırlama bakımından son derece önem arz eder. Çünkü tarih gelecektir, tarihini bilmeyen milletler geleceğini sağlam inşa edemezler. Bir milletin mazisi tarihinin kalbinde yatar, gelecek geçmişten dersler alarak sağlam temeller üzerine kurulur. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerini atarken bunun kurgusunu daha genç bir subay iken tasarladığı tarihi bütün yönleriyle araştırıp okuduğu ders aldığı gibi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkı için milleti, vatandaşı için ilk adımın 100. yılını kutlama büyük bir bahtiyarlıktır. Gurur verici bir tarihi olay ve olgudur, dünyaya karşı övünülmesi ve göğe kadar çıkarma hakkına sahiptir bu başarı hikayesinin. Çünkü biliyorsunuz bu hikaye her yönüyle dünya bir ilktir, o yüzden başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ile tüm şehit ve gazilerimize şükran ve minnet borçluyuz. Nesillere her ne kadar Osmanlının devamı ve onun bakiyesi üzerine kurulmuş bir devlet olsa da temelleri sağlam bir devlet mirası bırakıldı. Tam tersi de olabilirdi bir millet birinci dünya savaşında milli mücadele savaşında yok olabilirdi, bu dünyada ender rastlanan tekrar varoluş kahramanlığıdır.

 

Şimdiden bir milletin yeniden doğduğu ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ilk adımın 100. yılı kutlu olsun..

 

Milletimiz var olsun devletimiz daim olsun...

 

 

 

 

 

KAZIM ÖZATAK

 

 

 

Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya’da…

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı