Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 11:07 Bu haber 3600 kez okundu
 
Türk Harf Devrimi'nin 90. yılı
Türkiye'de 1 Kasım 1928, 1353 sayılı 'Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında Kanun'un kabul edildiği gündür. 90 yıl önce bugün Türk ulusunun ufkunu açan devrim kabul edildi.
GÜNDEM Haberi
Türk Harf Devrimi'nin 90. yılı

 

1 Kasım 1928 / Türk Harf Devrimi'nin 90. yılı

 

 

Türkiye'de 1 Kasım 1928, 1353 sayılı "Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında Kanun"un kabul edildiği gündür. 90 yıl önce bugün Türk ulusunun ufkunu açan devrim kabul edildi.

 

Türkiye'de 1 Kasım 1928, 1353 sayılı "Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında Kanun"un kabul edildiği gündür.

 

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul Sarayburnu Parkı’nda 9 Ağustos 1928 gecesi düzenlenen bir şenlik sırasında halka hitaben şu konuşmayı yapmıştır.

 

“Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz”

 

Atatürk'ün Sarayburnu Parkı'nda yaptığı bu konuşmadan kısa bir süre sonra 1 Kasım 1928 tarihinde yeni Türk harfleri kabul edilerek Türk ulusunun önüne yeni ufuklar açılmıştır.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı