Haber Detayı
10 Mart 2019 - Pazar 16:18 Bu haber 8320 kez okundu
 
Türkiye'de ve Dünyanın Çeşitli Ülkelerindeki Atatürk'ü Yaşatan Anıt ve Heykeller
O'nu sadece bizler bu denli sevip saygı duymuyoruz. Türkiye'de yer alan heykel ve anıtlarının yanı sıra, dünyada da onun adını taşıyan oldukça saygıdeğer anıtları var.
DÜNYA Haberi
Türkiye'de ve Dünyanın Çeşitli Ülkelerindeki Atatürk'ü Yaşatan Anıt ve Heykeller

 

Türkiye'de ve Dünyanın Çeşitli Ülkelerindeki Atatürk'ü Yaşatan Anıt ve Heykeller

 

 

Yaşadığımız toprakları ve aydınlık geleceğimizi borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk'ü her gün daha çok özlem ve hasretle anıyoruz.

 

Bizlere "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir." demişti.

 

Biz de onun yolundan giden gençler olarak, fikirlerini ve duygularını sonsuza dek yaşatacağız.

 

O'nu sadece bizler bu denli sevip saygı duymuyoruz. Türkiye'de yer alan heykel ve anıtlarının yanı sıra, dünyada da onun adını taşıyan oldukça saygıdeğer anıtları var. Biz şimdilik bu anıtların sadece bir kısmını derleyebildik.

 

 

1. Sarayburnu Atatürk Heykeli

 

 

Cumhuriyetin ilk Atatürk heykeli olan bu eser, 1926 yılında İstanbul'da Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapıldı.

 

 

2. Onur Anıtı (Samsun Atatürk Anıtı)

 

 

1931 yılında yapılan heykel, Samsun halkı tarafından heykeltıraş Heinrich Krippel'a yaptırıldı. Heykel, Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı noktaya konuşlandırılmıştır ve Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını temsil eder.

 

 

3. Atlı Atatürk Anıtı

 

 

Ankara Etnografya Müzesi'nin bahçesinde bulunan bu heykel, İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından 1927 yılında yapıldı. Cumhuriyet döneminde Ankara'ya yapılan il anıttır.

 

 

4. Mareşal Atatürk Anıtı

 

 

Ankara Zafer Meydanı'nda bulunan heykel, 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapıldı.

 

 

5. Konya Atatürk Anıtı

 

 

Konya İstasyon Caddesi’nde, Hükümet Meydanı’nda yer alan Atatürk anıtı, 1926 yılında Heinrich Krippel tarafından yapıldı. Cumhuriyet tarihinin ikinci heykelidir.

 

 

6. Taksim Cumhuriyet Anıtı

 

 

İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica'ya yaptırılan, iki genç Türk; Hadi (Bara) Bey ve Sabiha (Bengütaş) Hanım'ın yardımlarıyla, anıt 1928'de tamamlandı. 8 Ağustos 1928'de açılan anıtın, kaide ve çevre düzeni mimar Giulio Mongeri tarafından yapıldı.

 

 

7. İzmir Atatürk Anıtı

 

 

Pietro Canonica tarafından 1932 yılında yapılan anıt, Milli Mücadele zamanını temsil ediyor. Atatürk'ün "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz ileri!" emrini verdiği an betimlenmiştir.

 

 

8. Kültürpark Atatürk-İnönü Heykeli

 

 

İzmir Enternasyonel Fuarı'nda bulunan heykel, İsmet İnönü ve Atatürk'ü sohbet ederken betimliyor. Heykel, ünlü heykeltıraş Tankut Öktem tarafından 1991 yılında açıldı.

 

 

9. Artvin Atatepe Atatürk Heykeli

 

 

Heykel, Türkiye'nin ve tabii ki dünyanın en büyük Atatürk heykeli özelliğini taşıyor. 22 metre boyundaki heykelin yapımında 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanıldı. 60 ton ağırlığındaki heykelin yapımı 1 yılda tamamlandı.

 

 

10. İzmir Buca Atatürk Rölyefi

 

 

42 metrelik boyuyla Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 10'uncu büyük rölyef projesi 3 yılda tamamlandı ve 2009 yılında açıldı.

 

 

11. Conkbayırı Atatürk Anıtı

 

 

Atatürk, Çanakkale Savaşı sırasında "Askerler! Karşımızdaki düşmanı mağlup edeceğimize hiç şüphe yoktur. Fakat siz acele etmeyin. Evvela ben ileri gideyim. Siz, ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birden atılırsınız.” şeklinde konuşma yapmış ve sonrasında kamçısı ile işaret vererek hücumu başlatmıştır. Bu nedenle de Conkbayırı kahramanı Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün elinde kırbacı ile birlikte büyük bir anıt heykeli yapılmıştır. Anıt 1994 tarihinde yapılmış olup sonraki yıllarda iki kez restore edilmiştir.

 

 

12. Atatürk ve Gençlik Heykeli

 

 

İstanbul Üniversitesi'nde bulunan heykel, Milli Türk Talebe Birliği tarafından yaptırıldı. Hatta heykel için toplanan bağışlar yetersiz kalınca, Beşiktaş Spor Kulübü, karşılaşmalarının bir kısmını da bu heykelin yapımı için gerçekleştirmiş.

 

 

13. Ankara Zafer Anıtı

 

 

Ankara Zafer Anıtı, Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının anısına Yenigün Gazetesi öncülüğünde Türk halkı tarafından cumhuriyetin ilk yıllarında yaptırılmıştır. Avusturyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan anıt, 24 Kasım 1927’de açılmıştır.

 

 

14. Tarımcı Atatürk Heykeli

 

 

Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan anıt, Türk heykeltıraş Burhan Alkar tarafından 1981 tarihinde yapılmıştır.

 

 

15. Atatürk Heykeli - Lefkoşa

 

 

KKTC'de bulunan anıt, heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapıldı ve 2009 yılında açılışı gerçekleştirildi.

 

 

16. Atatürk Anıtı - Küba

 

 

Fidel Castro'nun isteği ile Türk heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 2008 yılında yapıldı. Heykel, Havana’nın tarihi semtindeki Puerto Caddesi üzerinde bulunuyor. Kent tarihçisi Dr. Eusebio Leal heykelle ilgili şöyle konuşmuştu: “Atatürk heykeli en iyi insanlık idealini oluşturmaya yardımcı olan, erdemli adam ve kadın olmak, millet olmak ve kültürlü olmak için daimi görevlerin ortaya çıkması hususundaki mütalaa telkinlerinin verildiği Havana’nın kalbinde yer alan yere konuldu. Yeni bir geleceği zorlamayı bilen, hümanist, yenilmez asi ve bir büyük öğretmeni getirdiği için Türkiye’ye teşekkür ederiz"

 

 

17. Atatürk Anıtı - Romanya

 

 

Anıt, Romanya'nın başkenti Bükreş'te bulunan Atatürk Meydanı üzerinde yer alıyor.

 

 

18. Atatürk Anıtı - İsrail

 

 

2 Kasım 2007'de Türkiye Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan'ın da katıldığı törenle açıldı. Bu anıt aynı zamanda İsrail'deki ilk Atatürk anıtıdır.

 

 

19. Atatürk Anıtı - Şili

 

 

Şili’nin başkenti Santiago’da,Novigod Park’da 1992 yılında yapılmış olan rölyefte, Atatürk’ün portresi ve altında İspanyolca bir yazı bulunuyor: “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ülkesinin fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan,  insanlık idealinin canlı örneği... Bütün hayatını Türk Milletine adamış, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası ve fikirleri, milletinin ruhunu ateşli tutan, sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır.”

 

 

20. Atatürk Anıtı - Batı Avustralya

 

 

Batı Avustralya'nın güneyinde önemli bir liman kenti olan Albany şehrindeki anıt. 2002 yılında, Kanberra Buyukelcimiz, Federal ve Eyalet hükümetlerini temsil eden bakanların ve Albany Belediye Başkanının da katıldığı büyük bir törenle açıldı. Anıtın Albany kentinde yapılmasının nedeni, 1915 yılında Türkiye'yi işgale gönderilen ve Gelibolu'da çıkartma yapan Anzak askerlerinin ayrıldığı liman kenti olmasıdır. 1990 yılında Türkiye'nin Anzak askerlerinin çıkartma yaptığı koya "Anzak Koyu" ismi vermesine bir jest olarak bu koya "Ataturk Entrance" adı verilmiştir. Atatürk Anıtı bu liman girişine bakan Barış Parkı içerisinde yer alıp, limana girip çıkan gemilerce de görülebilecek hakim bir yerde bulunmaktadır.

 

 

21. Atatürk Anıtı - Venezuela

 

 

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta bulunan bir parktaki heykelin altında ”Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk” yazısı bulunmaktadır.

 

 

22. Atatürk Anıtı - Japonya

 

 

Ertuğrul Fırkateyni'ne dayanan Türk- Japon ilişkilerinin etkisiyle Niigata Eyaleti'nin Kashiwazaki Belediyesi, 1996'da bir Türk Köyü (Eğlence Kültür Parkı) inşa etti. Kashiwazaki'nin coğrafi sınırlarının İstanbul'a benzemesi de köyün buraya yapılmasının nedenlerinden biriydi. Bu girişimden çok memnun kalan Japonya'daki Türk Büyükelçiliği, Türkiye hükümetiyle gerekli temasları yapıp bir Atatürk heykelini Türk Köyü'ne hediye etti. Heykeltıraş Metin Yurdanur'un yaptığı, kaidesiyle birlikte 7.5 metre yüksekliğindeki heykel, zamanla köyün sembolü haline geldi. Fakat 2004'te Niigata Eyaleti'nde büyük bir deprem meydana gelince, köy de hasar gördü ve Japonya'daki ekonomik krizin de etkisiyle köyün kapatılmasına karar verildi. Türk Köyü yıkılıp, arazisi de 2006'da başka bir özel şirkete satıldı. Bu araziyi alan Tobita Bey, daha sonra buraya düğün salonu inşa etti. Araziyle beraber Atatürk heykeline de sahip olan Tobita Bey, heykeli önce başka bir depremde yıkılması endişesiyle büstünden ayırıp, zemine yatırdı. Fakat daha sonra Atatürk'ün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olduğunu öğrenince, kendi şirketinin binasına taşıttırıp, özenle korudu.

 

 

23. Atatürk Anıtı ve Heykeli - Meksika

 

 

Başkent Mexico City'de bulunan saat kulesi Meksika'nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünde Türk vatandaşları tarafından hediye edilmiş. 1910 yılında yaptırılmış ve "Osmanlı Saati" olarak biliniyor. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunuyor.

 

 

24. Atatürk Anıtı - Avustralya (Canberra)

 

 

Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerinin çıkarma yaptığı yer Türk Hükümeti tarafından "Anzak Koyu" olarak tanınmıştır. Avustralya Hükümeti de bu jeste karşılık olarak Atatürk Anıtı'nın çevresinde bir bahçenin yapımına başlamıştır. Türk ve Anzak askerlerin savaş boyunca sergiledikleri üstün çaba ve kahramanlık gösterilerinin anısına inşa edilen yapı, Anzak Bulvarı'nda bir düşman asker anısına hazırlanmış olan tek anıttır.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: ERKAN BOZKURT
Yorumlar
Haber Yazılımı