Yazı Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 22:04 Bu yazı 1542 kez okundu
 
ATATÜRK'ÜN İŞARET ETTİĞİ YOLDA YÜRÜMELİYİZ
TANER ÜNAL
Tarihçi-Yazar
 
 

 

ATATÜRK'ÜN İŞARET ETTİĞİ YOLDA YÜRÜMELİYİZ

 

 

 

Sevgili Okurlar


Atatürk'ü anlamak, Onu yaşamak ve yaşatmak ancak Onun işaret ettiği yolda, milli birlik ve beraberlik içinde yürümekle olur. 


Yıllar boyunca Atatürk ile Atatürkçülük, iç ve dış düşmanlarımız tarafından unutturulmak istenmiş, gerçek hedeflerinden saptırılmaya çalışılmıştır.

 

Gençlerimiz, Atatürk’ü anlayabildikleri ve O’nun düşünce sistemini bütün boyutlarıyla kavrayabildikleri ölçüde, her türlü bölücülere, .Siyasi Kürtçülere, İslam maskesi takmış Türk düşmanlarına, vatanımızı,cumhuriyetimizi yıkmaya çalışan tüm hainlere karşı koyacak gücü kendilerinde bulacaklardır.

Gençlerimiz bugün, her zamankinden daha fazla, Atatürk’ün direktiflerini yerine getirmek mecburiyetindedirler.

 
Çünkü Türk milletinin Milli Mücadele ve sonraki yıllarda büyük imkansızlıkların üstesinden geldiğini ve çeşitli engelleri aşarak milletin makus talihini yenip başarıya ulaştığını her zaman hatırlamaları gereklidir.

 

Türk gençliği, Türk hayatına, Türk istiklaline kasteden Mondros ve Sevr’in ağır hükümlerini de asla unutmamalıdır. Cumhuriyetimiz, Atatürk’le arkadaşlarının önderliğinde, Türk milletinin büyük çaba ve fedakârlıklarıyla kurulmuştur. Ama onu yükseltecek ve devam ettirecek olanlar yeni nesillerdir.

 

Bunlar, kendilerine bırakılan manevi emaneti, her türlü güçlük karşısında yılmadan sonsuza kadar yaşatmalı ve takip etmelidirler.

 

Türk gençliği, Atatürk’ün yolunu izlemelidir.

 

 

Böylece Türk gençleri, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaklardır. Onun içindir ki, "yorulmadan Ulu Önderlerinin yolunu takip edeceklerine dair söz veren" Bursa’daki gençlere Atatürk, heyecanlı ve mutlu olarak şöyle seslenmiştir.

 

"Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Ancak arkadaşlar, yorulmadan ne demek? Yorulmamak olur mu? Elbette yorulacaksınız. Benim sizden istediğim şey, yorulmadan değil, yorulduğunuz zaman dahi durmadan yürümek, yorulduğunuz dakikalarda da dinlenmeden beni takip etmektir. Yorgunluk her insan, her mahluk için tabii bir halettir. Ancak insanda yorgunluğu yenecek manevi bir kuvvet vardır ki, işte bu kuvvet yorulanları, dinlendirmeden yürütür. 
Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Ben bu akşam buraya bunu size anlatmak için gelmiş bulunuyorum. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim idealimize durmadan yorulmadan yürüyecektir. Biz de bunu görmekle bahtiyar olacağız"

 

 

İşte Atatürk gibi bir Büyük Öndere ve yüce Türk milletine böyle bir gençlik, böyle özverili bir gençliğe ve şerefli Türk milletine de Atatürk gibi büyük bir devlet adamı yaraşır.

 

"Maksat bizim yaşamamız değil, maksat Türk milletinin ilelebet yaşamasıdır” diyen Büyük Önder Atatürk, sadece Türklüğü yaşatmakla yetinmemiş, büyük bir yenilikçi olarak ölünceye kadar fikirleri uğruna mücadele etmiştir. Onun ilkeleri ve Türk'e ve Türklüğe dönüş devrimi sayesinde,Türklük; ebediyen yaşamasını devam ettirecek yeni bir itici güce kavuşmuştur. Bu gücün temsilcileri ise, Yüksek Türklük şuuruna sahip Türk gençleri olacaktır…

 

Görüşmek üzere Sevgiler Saygılar...

 

 

 

 
Etiketler: ATATÜRK'ÜN, İŞARET, ETTİĞİ, YOLDA, YÜRÜMELİYİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı