Yazı Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 14:40
 
İLK ADIMIN 100. YILINDA BİTMEYEN YOLCULUK
KAZIM ÖZATAK
 
 

 

 

İLK ADIMIN 100. YILINDA BİTMEYEN YOLCULUK

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da milli bir direnişi ve milli mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yıl dönümünü büyük bir sevinç ve gururla idrak ediyoruz kutluyoruz. Ama hayati öneme sahip bu ilk adım ve bu yolculuk hiç bitmedi ilelebet bitmeyecek de. Nedeni basittir, çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devletini geleceğe taşıyan kutlu bir yolculuktur mirastır. Her şeye rağmen herkesin çaresiz kaldığı bir devletin elinin kolunun bağlandığı bir anda tarih sahnesine çıkan başarılı bir Osmanlı subayının devletin kaderini değiştirdiği kutlu bir yolculuktu. Kutlu diyoruz çünkü halkla beraber yürütülen bu mücadele bu direniş ruhu dünyada eşi benzeri olmayan tarih kitaplarında yazılmayan bir destandır.

 

Ama artık tarihin altın sayfalarında bu zafer, bu destansı mücadele bir milletin kaderinin yazıldığı kutlu yolculuk yazılıp dünya ’ya da örnek olunmuştur.

 

19 Mayıs ve öncesi zor bir süreçti, bu yolculuk “Bandırma Vapuru” ile Anadolu’ya Samsuna geçmeden önce Osmanlı’nın memleketin durumu içler acısıydı. Anadolu’nun hemen her yeri işgal altındaydı. Payitaht, saltanat makamı ve padişah esirdi, itilaf devletlerinin istekleri dışında ise bir hükmü ve iradesi kalmamıştı. 17. Yüzyıldan beri gerileyen parçalanan ve sürekli toprak kaybeden, tüm ıslahat ve reformlara, iyileştirmelere atılan adımlara rağmen Osmanlı devleti yıkılmaktan kurtulamamıştır. Geç mi kalındı, umursanmadı mı dünyadaki gelişmelere karşı ya da muktedir imparatorluklar gibi miadı mı doldu tartışılır bir konudur, ama ileride ulus bir devletine gebeydi Osmanlı.

 

2. Viyana kuşatması, küçük kaynarca antlaşması, 93 harbi, balkan ve 1. Dünya savaşı ve Çanakkale savaşı ile başlayan süreç aslında Mondros ve Sevr antlaşmalarında tam bir yıkım darbesi son hamle vuruşunu bekliyordu itilaf devletler. Oldu da planladıkları gibi oldu her şey tam takır işledi Paris ve benzeri konferanslarda aldıkları Osmanlıyı parçalama yıkma kararları. Anadolu’nun her karış toprağını aralarında paylaşıp haritalar çizdiler sınırlar belirlediler bile. İtalya, Fransa, İngiltere, Rusya, Yunanistan her biri Türkiye’nin belli bir bölgesinin tapusunu almıştı bile.

 

Emperyalist itilaf devletleri Osmanlı devletinin siyasi, askeri, ekonomi başta olmak üzere her şeyi ipotekleri altına alıp elini kolu bağlamıştı. Aç kurtlar gibi saldıracakları anı beklerken, tarih sahnesine başarılı bir komutan olan yıldızı Çanakkale’de parlayan Mustafa Kemal Atatürk’ün çıkmasıyla tüm planları alt üst oldu.

 

Bu bitmeyen yolculuk olacaktı, direnişin, milli uyanışın ve mücadelenin fişeğinin atılacağı 19 Mayıs 1919 günüydü. Bitmedi de emperyalist güç odaklarının Anadolu coğrafyası üzerindeki emelleri de hevesleri de bitmedi Türkiye’nin geleceğine yönelik bu uğurda yapılacak işlerin, iç ve dış davası ideali ve her alandaki yolculuğu da bitmedi.

 

19 Mayıs 1919’ da Bandırma Vapuruyla başlayan bu bitmeyen yolculuğun ilk adımları doğrultusunda yapılan savaşlar verilen mücadeleler, kazanılan zaferler, ödenen bedeller ve elde edilen mükafatlar bir devletin milletin kurtuluşunu özgürlüğünün bayrağını dalgalanmak ebetteki çok büyüktür. Cumhuriyetin kuruluşu, milli iradenin temsili, ulus devletin kuruluşu yapılan yenilikler, gerçekleştirilen hayata geçen devrimler bu ilk adımın ve yolculuğun idealleriydi hiç şüphesiz. Bunlar İstanbul’da payitahtta planlanarak gelecek ön görülerek yapılan bir hamleydi. Kazım Karabekir, İsmet İnönü, Rauf Orbay gibi paşalarla hayata geçirilmesi düşünülen, yani Anadolu’yu kurtarma için ulus bir devletin temellerinin atılması için başlatılan ilk direnişin ve bitmeyen yolculuğun işaretiydi 19 Mayıs 1919.

 

Bu ilk adım ve bitmeyen yolculuk hala devam ediyor, hem emperyalizme karşı hem de demokrasi, hak hukuk adalet, ekonomik, kültürel, sosyal olarak , devletler muvazenesine ulaşma bir süreçtir çalışmadır mücadeledir idealdir. Zaman zaman sekteye uğrasa da Türkiye’deki tüm gelişmeler ve Türkiye’nin geleceğe dair adımları ilerleyişi bu yolculuk bitmez. Bu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yüce milletimizin bize bir mirasıdır bunu korumamız en asli ve başta gelen vazifemiz olmalı ve öyle bilmeliyiz nesillere de öyle öğretmeliyiz.

 

 

19 Mayıs 1919’daki o ilk adım ve bitmeyecek olan yolculuk o zaman da Türkiye’nin kaderiydi şimdi de. Bunu hiçbir zaman unutmamamız gerekir.

 

 

Bu vesileyle 19 Mayıs 1919 ilk adımın 100. Yılı kutlu olsun..

 

 

KAZIM ÖZTAK

 

 

 

Kazım Özatak Yazıları Atatürkçü Medya'da...

 
Etiketler: İLK, ADIMIN, 100., YILINDA, BİTMEYEN, YOLCULUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı